W roku 2011 organizatorem i gospodarzem XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Mazowsze 2011 jest województwo mazowieckie. Dyscyplina tenis pierwotnie miała być umiejscowiona na kortach Legii Warszawa, ale zespół nowoczesnych kortów niestety nie doczekał się tzw. odbioru nadzoru budowlanego, toteż imprezę przeniesiono na korty pobliskiego Warszawskiego Towarzystwa Sportowego Deski. Nietrafnie z resztą, bo tak wielka impreza na 130 zawodników i zawodniczek oraz 40 trenerów, powinna być rozgrywana nie na 6 kortach, bez możliwości normalnego oglądania spotkań, lecz na obiekcie dostosowanym do takiego rodzaju imprez, które znajdują się przecież w Warszawie. Oddalenie hotelu o dobre 5 kilometrów bez zorganizowanego, po raz pierwszy od 17 lat, transportu zawodników dopełniało na wstępie czarę goryczy zarówno kierowników ekip, jak i przybyłych z nimi reprezentantów poszczególnych województw. Jakby tego było mało padający deszcz uniemożliwił grę na kortach, toteż mecze rozgrywano na jednym korcie pod balonem na WTS Deski, na balonowych kortach Varsovii do 23.30 w nocy i nazajutrz Spójni w 40 stopniowym ukropie. To nie były warunki do rozgrywania takiej prestiżowej imprezy.

Reprezentację kadetów i kadetek do lat 16 województwa łódzkiego, w tym roku pod wodzą Prezesa WZT Łódź Wiesława Kozicy stanowili: Patrycja Karolak MKT Łódź, Kamil Majchrzak PKTZ Winner Piotrków Tryb., Maciej Domański PKTZ Winner Piotrków Tryb., Dawid Baranowski PKT Pabianice, Paweł Kozica TUKS Kozica Piotrków Tryb. i Maksymilian Makowski MKT Łódź. Patrycja Karolak wystartowała w singlu i w parze z Maksymilianem Makowskim w mikście, a pozostali chłopcy w singlach i deblach.

Podczas uroczystego otwarcia XVII Olimpiady - Mazowsze 2011 mieliśmy swoje akcenty, flagę olimpijską wciągał na masz w towarzystwie Igi Odrzywołek ChTT Chorzów i Aleksandry Durzyńskiej KS Warszawianka - Kamil Majchrzak PKTZ Winner Piotrków Tryb./kiedyś zawodnik TUKS Kozica/. Flagę narodową podczas hymnu wciągali: Adrianna Żurawska Warszawianka, Kamil Gajewski SKT Sopot i Robert Kłopot SKT Szczecin /także niegdyś zawodnik TUKS Kozica/. Znicz olimpijski zapalił nr 1 wśród chłopców Piotr Łomacki - Warszawianka.

GRY POJEDYNCZE

Szybko z turniejem na 32 uczestniczki pożegnała się Patrycja Karolak, która po bardzo wyrównanej grze w pierwszym secie uległa 5/7,0/6 w I rundzie, rozstawionej z nr 2 i jak się okazuje późniejszą zwyciężczynią turnieju Zofią Stanisz KT Jelenia Góra. Jej los podzielił w I rundzie, w drabince na 64 zawodników Maciek Domański, który uległ Michałowi Bedrze UNTS Warszawa 0/6,7/6(4),4/6. Paweł Kozica wygrał 6/2,6/3 z Michałem Klimą KS Tęcza-Społem Kielce, Dawid Baranowski 6/1,6/1 z Damianem Olejnikiem Promasters Szczecin, a nr 2 turnieju Kamil Majchrzak 6/0,6/1 z Pawłem Wiszem Czarni Rzeszów.

Drugie rundy zatrzymały niestety dwóch reprezentantów łódzkiego. Dawid Baranowski trafił na Kamila Majchrzaka i przegrał spodziewanie 1/6,1/6, a Paweł Kozica na nr 1 Piotra Łomackiego Warszawianka i uległ mu 0/6,2/6, choć zainteresowanie meczem wzbudziło sporo ciekawości /zdjęcie z kolegami-kibicami na płocie ogrodzeniowym/. Dalej walczył już od trzeciej rundy Kamil Majchrzak, który parł niezatrzymanie do końca imprezy. Zdobywając tytuł letniego mistrza Polski kadetów do lat 16, a zarazem wygrywając XVII OOM Mazowsze 2011 pokonał dalej kolejno: 6/3,6/0 Pawła Zawiszę KS Match Point Wrocław, 6/0,6/4 Kamila Gajewskiego SKT Sopot, w półfinale po bardzo zaciekłej grze 6/7(5),6/4,6/4 Szymona Walkówa Stowarzyszenie Redeco Wrocław i w finale 6/2,6/3 Jana Zielińskiego Warszawianka.

Przebieg Olimpiady był zaskakujący. W finałach znalazło się aż troje zawodników rocznika 1996, czyli 15-latków. Pokonali oni w meczach ćwierć- i półfinałowych czołowych kadetów rocznika 1995 kraju. Mistrzami Polski kadetów do lat 16 zostali Kamil Majchrzak (PKTZ Winner Piotrków Trybunalski) i Zosia Stanisz (KT Jelenia Góra). W finale singla dziewcząt zwyciężyła z kolei ta niżej rozstawiona, z nr 2 Zosia Stanisz (KT Jelenia Góra) z faworytką "jedynką" Igą Odrzywołek (ChTT Chorzów) 7/5 6/3.

GRY PODWÓJNE

W deblach na 31 par wystąpiły dwie pary z łódzkiego; Kamil Majchrzak - Maciej Domański i Paweł Kozica - Dawid Baranowski. W I rundzie Majchrzak i Domański pokonali 6/1,6/3 parę z mazowieckiego Jan Duchnowski UKS Okęcie Sport Warszawa - Oskar Gąsior KT Legia Warszawa, a Kozica z Baranowskim 6/1,6/4 Janusza Kuriatę MKS Szczawno Zdrój i Marcela Kuzyka ZTT Złotoryja. W II rundzie Kozica i Baranowski ulegli 0/6,5/7 parze Stowarzyszenia Redeco Wrocław Szymon Walków - Michał Rolski, a Majchrzak - Domański pokonali 6/2,6/2 Adriana Andrzejczuka i Jakuba Hesse obaj KT Top Spin Kołobrzeg. W ćwierćfinale Majchrzak i Domański ulegli 4/6,2/6 późniejszym tryumfatorom całego debla parze z wielkopolskiego reprezentującą KS Grunwald Poznań Michał Nispoń - Karol Drzewiecki.

W grze podwójnej, jak wspomnieliśmy tryumfowali: Karol Drzewiecki/ Michał Nispoń (oboje WKS Grunwald Poznań) oraz Aleksandra Goławska/ Kornelia Staniszewska (TK Nasza Lechia Gdańsk/ SKT Sopot).

Tu przypomnienie, że tryumfatorem gry podwójnej IX Olimpiady - Pomorze 2003, równo 8 lat temu został starszy syn trenera Wiesława Kozicy - Mariusz Kozica w parze z Michałem Lewandowskim, wtedy obaj KS Mostostal Zabrze.

MIKST

Jedyna nasza para z łódzkiego Patrycja Karolak i Maksymilian Makowski pokonali w drabince na 16 w I rundzie 4/6,6/2,10/5 parę Budowlanych Olsztyn Martyna Sikora - Maksymilian Derewońko, a potem ulegli nr 2 Zofii Stanisz KT Jelenia Góra i Mateuszowi Terczyńskiemu KS Match Point Wrocław, którzy potem wygrali także finał miksta.

Tegoroczną Olimpiadę w tenisie wygrało województwo dolnośląskie z dorobkiem 63 punktów, my czyli województwo łódzkie zajęliśmy miejsce 7 gromadząc 23 punkty i zdobywając 1 złoty medal.