Takie archiwum jest tylko jedno!

Żadna z piotrkowskich bibliotek nie osiągnie nigdy takiego unikatowego potencjału archiwum, jaki zgromadził przez 25 lat Prezes TUKS Kozica Piotrków Tryb. - Wiesław Kozica. Zawsze kilka zdań dotyczących małych, średnich, czy większych imprez tenisowych, dotyczących piotrkowskiego tenisa, przekazuje do prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Czy redaktor danego dziennika, tygodnika, czy też miesięcznika, zamieści ważną dla piotrkowskiego środowiska tenisowego informację na swych łamach, zależy to już od jego samego i od zespołu redakcyjnego. Tak, czy inaczej w archiwum TUKS "Kozica" znajduje się już 800 stron formatu A4 artykułów prasowych o piotrkowskim tenisie !!! Dokładnie 86 artykułów, mieszczących się na 54 stronach archiwum dołożyliście Wy tenisiści w tegorocznym, nie zakończonym jeszcze sezonie, zdobywając wspaniałe, zauważalne przez prasę sukcesy. W tym roku także nie byliśmy rozpieszczani przez naszych lokalnych redaktorów, choć w stosunku do lat ubiegłych widać było znaczną poprawę. Trudno jest bowiem przebić się przez sito redakcyjne, z ważnymi wydarzeniami tenisowymi. Od ponad roku na naszym miejskim rynku prasowym, pojawił się bezpłatny tygodnik "Famka", który w zdecydowanej przewadze, nad inną prasą, zamieszczał nasze bliskie tenisowe tematy.

Wycinki prasowe artykułów, mówiące o wydarzeniach, dokonaniach i sukcesach piotrkowskiego tenisa stanowią wspaniały dowód, że Piotrków Trybunalski długo pracował na to, by obecnie stać jednym z najsilniejszych ośrodków w tej dyscyplinie sportu w Polsce i najsilniejszym w województwie. Wielka w tym zasługa pracującego na te sukcesy już od 23 lat - Wiesława Kozicy. Przypomnijmy, że zawodnicy TUKS Kozica zdobyli już przez te 23 lata - 117 medali mistrzostw Polski oraz zbliżają się do 150 w mistrzostwach Polski UKS, które już niemalże za chwilę...

Artykuły zawarte w 8 segregatorach po 100 stron, wspaniale opisują chwile i zawierają wydarzenia, sukcesy oraz fotografie piotrkowskich tenisistów. Około 90 % tychże artykułów jest oczywiście autorstwa, współpracującego na stałe całkowicie bezinteresownie z Dziennikiem Łódzkim, Famką, Ziemią Piotrkowską, Tenisem i Tenisklubem - Wiesławem Kozicą. Na każdym turnieju i po każdym turnieju zebranie dokumentacji, wykonanie odpowiednich zdjęć, napisanie artykułu i przesłanie ich do odpowiednich redakcji, czy na stronę internetową, zajęło już kilka tysięcy godzin. Po ukazaniu się takiego artykułu w prasie lokalnej, czy ogólnopolskiej, każdy umieszczany jest w archiwum klubowym.

Przypomnijmy pierwszy artykuł tego bogatego archiwum pochodzi z Tygodnika Piotrkowskiego nr 16 z dn. 16.04.1986 roku i dotyczy turnieju amatorskiego seniorów rozegranego w hali widowiskowo-sportowej w Bełchatowie. Ostatnie dwa ze strony nr 800 z tygodnika "Ziemia Piotrkowska" z dn. 04.08.2011 i "Famki" z tegoż samego dnia, opisujący prestiżowy sukces czołowych polskich krasnalek TUKS Kozica z poznańskiego, corocznego Algida Cup 2011, kiedy to, przypomnijmy Wiktoria Molińska i Ola Nadajewska zagrały wspólnie w finale !!!

Zdecydowana większość treści tego cennego zbioru, dotyczy rzecz jasna sukcesów zawodników Wiesława Kozicy, który rozpoczynał swoje szkolenie w 1988 roku najpierw w piotrkowskim OSiR z Władysławem Raiterem, a potem kontynuował w założonej przez siebie Prywatnej Szkole Tenisowej "Slajs", następnie w TUKS "Australian", który 28 października 2003 został przemianowany na TUKS Kozica, obecnie czołowy w Polsce, a zarazem najlepszy klub woj. łódzkiego.

Największym i najbardziej merytorycznym jednak naszym archiwum, dzięki zdobyczom informatyki, stała się oczywiście nasza strona internetowa, której prędko nie dorówna ilościowo, jakościowo i merytorycznie wiele polskich klubów. Zapraszamy więc codziennie do jej odwiedzin.

Nie dawno opisywane archiwum oraz nasza strona internetowa stały się bardzo pomocnymi źródłami dla jednej ze studentek częstochowskiej uczelni, która pisze pracę magisterską na temat działalności TUKS Kozica. Zakończenie ciekawej pracy już wkrótce.