Już po raz ósmy w historii na piotrkowskich kortach OSiR-u odbędzie się bardzo oczekiwana w środowisku tenisowym, największa w Polsce impreza tenisowa najmłodszych tenisistów, czyli Mistrzostwa Polski krasnali i krasnalek do lat 10. Tegoroczne zmagania najmłodszych o mistrzowskie tytuły odbędą się w dniach 20-22.08.2011.

Inicjatorem i pomysłodawcą, tej z roku na rok, rozwijającej się i coraz bardziej znanej imprezy w Polsce, a także nadania samej oficjalnej nazwy tej kategorii wiekowej przez PZT jest piotrkowski trener, działacz tenisowy, twórca wielu tenisowych talentów, którzy walczą o najbardziej cenne trofea nie tylko w Polsce, ale i w Europie - Wiesław Kozica. Bywały lata, kiedy Polski Związek Tenisowy prowadził nawet oficjalną klasyfikację tejże kategorii wiekowej.

W materiale zamieszczamy zdjęcia z VII MP 10 z 2010 roku

Wróćmy trochę do historii?

Pierwszy raz krasnale rywalizowały oficjalnie 19 lat temu w 1992 roku w cyklu trzech turniejów objętych łączną klasyfikacją na kortach MKT "Sponsor-Stal" w Stalowej Woli, pod nazwą: "Pierwszy krok do wielkiego tenisa". Inicjatorami imprezy, o których trudno nie wspomnieć, byli znani Janusz i Włodzimierz Pikulscy. Ogółem wystartowało wtedy 44 chłopców i 22 dziewczynki. Ale nie był to wtedy cykl określany ogólnie mianem Mistrzostw Polski. Zwyciężyli wtedy w całym cyklu: Magdalena Wojdyło KS Olsza Kraków i Andrzej Grusiecki z SKT Sopot. Mieliśmy tam i nasze lokalne akcenty. Na 44 zawodników piąty był Jakub Krawczyk Prywatna Szkoła Tenisowa "Slajs" Piotrków Tryb.- prowadzona wtedy przez Wiesława Kozicę, 24 Wojciech Chęciński PST "Slajs", 26 Maciej Wściubiak PST "Slajs" i 36 Michał Szczepkowski PST "Slajs". Na 18 miejscu sklasyfikowano także obecnie zajmującego 1087 miejsce na światowych listach ATP - Dawida Olejniczaka z Bełchatowa. PST "Slajs" utworzona i prowadzona przez Wiesława Kozicę w klasyfikacji 32 klubów zajęła wtedy ostatecznie w 1992 roku 11 miejsce.

Ale teraz o piotrkowskich mistrzostwach...

Rok 1997 - marzec. Rodzi się pomysł, by zorganizować imprezę, która ściągnęłaby najlepszych, małych 10-letnich tenisistów. By wystartowało ich w Piotrkowie możliwie, jak najwięcej. Wiesław Kozica i Grzegorz Żurkowski podejmują się organizacji I Mistrzostw Polski Krasnali. Od 21-23.09.1997 na piotrkowskich kortach OSiR-u rywalizuje wtedy 55 młodych utalentowanych tenisistów, z czego 26 chłopców i 29 dziewcząt. Na pewno miłym akcentem są dwa srebrne medale Mariusza Kozicy z PST "Slajs" w singlu i w parze z Piotrem Olechowskim z ST Tie-Break Warszawa w deblu. Z piotrkowskich zawodników brązowe medale w deblu zdobywają wtedy: Olimpia Marczyńska PST "Slajs" i Lidia Ciążyńska OSiR Piotrków Tryb. oraz Marta Patera i Zuzanna Jakubczyk - obie OSiR. Szczęśliwym doborem pary może pochwalić się też Małgosia Szewczyk PST "Slajs", która wraz z Magdaleną Kiszczyńską z SKT Szczecin zdobywają tytuł mistrzyń Polski i złote medale.

Ale, ale - z perspektywy czasu mamy wtedy w Piotrkowie nie lada wydarzenie, brązowy medal w singlu zdobywa wtedy nie kto inny, jak... 12 obecnie rakieta świata WTA - a wtedy 9-letnia - Agnieszka Radwańska z Nadwiślana Kraków. Agnieszka przegrywa wtedy ze wspaniale przygotowaną Magdaleną Kiszczyńską ze Szczecina 0/6,0/6 !!! Magda wygrywa w ogóle całe mistrzostwa w singlu bez straty gema !!!

1997 i przerwa...

Piotrkowskie mistrzostwa krasnali reaktywowane zostają dopiero w roku 2005. I znów mamy wspaniałe akcenty piotrkowskich tenisistów. Rewelacyjnie spisują się reprezentanci trzech piotrkowskich Tenisowych Uczniowskich Klubów Sportowych zdobywając aż 9 z 24 rozdanych medali. Najwięcej ze wszystkich klubów, bo aż 6 medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) zdobywają wtedy zawodnicy TUKS "Kozica" Piotrków Tryb., 2 brązowe wywalczają zawodnicy TUKS "Champions Team" Piotrków Tryb., a 1 brąz przypada w udziale TUKS "Nortenis" Piotrków Tryb. Najliczniejszą ekipę piotrkowian wystawia wtedy TUKS "Kozica" - 15 zawodników, TUKS "Nortenis" - 7 i TUKS "Champions Team" - 4.

Z piotrkowskich zawodników medale zdobywają: w singlu: Natalia Siedliska TUKS Kozica - srebro, Dawid Żabicki TUKS Nortenis - brąz, a w deblu u dziewcząt: złoto Natalia Siedliska TUKS Kozica Piotrków /Zuzanna Maciejewska Start Wisła Toruń, srebro Olga Chorąziak TUKS Kozica Piotrków / Weronika Halicka UKS Tenis SP 41 Łódź, a brąz Dominika Opala TUKS Kozica Piotrków /Klaudia Szperna TUKS Kozica Piotrków. U chłopców też wielki sukces złoto zdobywa w deblu w parze z Borysem Sulgostowskim Sokół Ostróda 9-letni Paweł Kozica TUKS Kozica Piotrków, brąz dla pary Dawid Baranowski /Mateusz Kimelski obaj TUKS Champions Team Piotrków. Z 2 złotymi, 2 srebrnymi i 2 brązowymi medalami TUKS Kozica Piotrków Tryb. wygrywa wtedy klasyfikację medalową

Grzegorz Żurkowski z Wiesławem Kozicą po II mistrzostwach krasnali, za aprobatą PZT, podejmują decyzję ,że mistrzostwa te organizowane będą już cyklicznie każdego roku.

Rok 2006. Impreza staje się cykliczna, a medale zdobywają:

DZIEWCZĘTA SINGIEL:
1. Paulina Lewandowska - NST Częstochowa
2. Diana Siemianowska - PKT Pabianice
3/4. Aleksandra Olszewska - KT Break Warszawa i Katarzyna Pyka - NST Katowice

DZIEWCZĘTA DEBEL:
1.Dominika Opala TUKS Kozica Piotrków / Diana Siemianowska PKT Pabianice
2.Kasandra Kozub i Simona Tomczak - obie STT Nowy Sącz
3/4.Karolina Śpiewak TUKS Kozica Piotrków /Karolina Owczarek TUKS Champions Team Piotrków oraz Katarzyna Pyka - NST Katowice / Karolina Zaręba - SKT Sopot

CHŁOPCY SINGIEL:
1. Krzysztof Oleksy - STT Nowy Sącz
2. Janusz Kuriata - MKS Szczawno Zdrój
3/4. Oskar Michałek - STT Nowy Sącz i Jan Zieliński - KT Legia Warszawa

CHŁOPCY DEBEL:
1. Karol Duś - Victoria Częstochowa / Janusz Kuriata - MKS Szczawno Zdrój
2. Paweł Kozica i Kamil Majchrzak - obaj TUKS Kozica Piotrków
3. Adrian Okrutny KT Return Radom / Paweł Zawisza - TUKS Kozica Piotrków
3. Oskar Michałek i Krzysztof Oleksy - STT Nowy Sącz

TUKS Kozica kończy klasyfikację medalową na II miejscu z dorobkiem 1 złotego, 2 srebrnych i 2 brązowych medali. BRAWO!

Rok 2007

Bardzo dobrze w mistrzostwach spisali się reprezentanci trzech piotrkowskich Tenisowych Uczniowskich Klubów Sportowych zdobywając 5 z 24 rozdanych medali.

Najwięcej, bo 3 medale zdobyli zawodnicy TUKS "Kozica" Piotrków Tryb. ( 1 srebrny Piotr Matuszewski w deblu i 2 brązowe Michalina Rataj i Daria Wójtowicz w deblu ), 1 brązowy wywalczyła zawodniczka TUKS "Champions Team" Piotrków Tryb. Karolina Owczarek w singlu, a 1 srebro w deblu przypadło w udziale TUKS "Nortenis" Piotrków Tryb., które wywalczył Michał Łągwa.

Najliczniejszą ekipę piotrkowian wystawił TUKS "Kozica" - 14 zawodników, TUKS "Champions Team" - 2 i TUKS "Nortenis" - 1.

Ogółem w mistrzostwach wystartowało 79 zawodników z całej Polski, a mistrzami Polski zostali:
SINGIEL CHŁOPCÓW: MICHAŁ DEMBEK - NIESTOWARZYSZONY WŁOCŁAWEK
SINGIEL DZIEWCZĄT: MARIA GRZESZCZYK - KT RETURN RADOM
DEBEL CHŁOPCÓW: MICHAŁ DEMBEK NST WŁOCŁAWEK / HUBERT HURKACZ KKT WROCŁAW
DEBEL DZIEWCZĄT: MAGDALENA FRĘCH / MARIA ROBOWSKA - OBIE UKS TENIS SP 41 ŁÓDŹ Rok 2008

Rewelacyjnie w mistrzostwach spisali się reprezentanci dwóch piotrkowskich Tenisowych Uczniowskich Klubów Sportowych "Kozica" i "Champions-Team" zdobywając 8 z 24 rozdanych medali, czyli dokładnie 1/3.

Rekordową liczbę 6 medali, w stosunku do innych klubów, zdobyli zawodnicy TUKS "Kozica" Piotrków Tryb. 3 złote: Anna Slovakova w singlu oraz Robert Liubys i Anna Slovakova w deblu, 2 srebrne Piotr Miller w singlu i w deblu oraz 1 brązowy Michał Sikorski w deblu. Dwa medale dla TUKS "Champions Team" Piotrków Tryb. wywalczyła zawodniczka Karolina Owczarek srebro w singlu i złoto w deblu. TUKS Kozica znów wygrywa klubową klasyfikację medalową zdobywając: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal.

Najliczniejszą ekipę piotrkowian, a zarazem wszystkich klubów wystawił TUKS "Kozica" - 9 zawodników, a ogółem w mistrzostwach wystartowało 80 czołowych zawodników z całej Polski. W mistrzostwach rozegrano 96 meczów.

Rok 2009

Znów bardzo dobrze w mistrzostwach spisali się reprezentanci Tenisowego Uczniowskiego Klubu Sportowego"Kozica" zdobywając 3 medale.

Dwa srebrne medale wywalczył w singlu i deblu, zdobywając podwójne wicemistrzostwo Polski - Michał Sikorski, a brąz w deblu zdobył Patryk Garwacki.

TUKS "Kozica" w mistrzostwach reprezentowało, podobnie, jak w roku ubiegłym - 9 zawodników, a ogółem w mistrzostwach wystartowało 70 czołowych zawodników z całej Polski. Reprezentację TUKS "Kozica" stanowili: Kasia Mroczkowska, Wiktoria Molińska, Wiktoria Kaczmarska, Marta Winiarska, Ola Nadajewska, Michał Sikorski, Patryk Garwacki, Kacper Błaszczyk i Filip Sobisz. W mistrzostwach rozegrano aż 87 meczów.

A oto wszyscy medaliści VI Ogólnopolskich Mistrzostw Krasnali do 10 lat 2009:

DZIEWCZĘTA:

Gra pojedyncza: Gra podwójna:
1. Kamila Nowak UKT Trzebinia 1. Kamila Nowak UKT Trzebinia / Marcelina Podlińska KS Budowlani Olsztyn
2. Marcelina Podlińska KS Budowlani Olsztyn 2. Anna Hertel KT Legia Warszawa / Emma Zakordoniec NST Katowice
3. Joanna Świtajska SKT Sopot 3. Anna Świtajska SKT Sopot / Marta Bogucka Nasza Lechia Gdańsk
3. Julia Piątek KS Avia Świdnik 3. Aleksandra Kuta TKT Tikkurila Tarnów / Julia Balcarczyk NST Zakopane

CHŁOPCY:

Gra pojedyncza: Gra podwójna:
1. Andrzej Franko TKS Arka Gdynia 1. Andrzej Franko TKS Arka Gdynia / Konrad Fryze RKT Return Radom
2. Michał Sikorski TUKS Kozica Piotrków Tryb. 2. Michał Sikorski TUKS Kozica Piotrków Tryb. / Jan Gałka KS Warszawianka Warszawa
3. Konrad Fryze RKT Return Radom 3. Mikołaj Wrzoł KS Górnik Bytom / Patryk Garwacki TUKS Kozica Piotrków Tryb.
3. Kacper Żuk NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki 3. Tomasz Dudek TKKF Falenica Warszawa / Kacper Żuk NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki

A to medalowa klasyfikacja klubowa mistrzostw 2009:

A oto klubowa klasyfikacja medalowa mistrzostw:

Lp. KLUB Złote Srebrne Brązowe Razem
1.

TKS Arka Gdynia

2 - - 2
1. UKT Trzebinia 2 - - 2
3. KS Budowlani Olsztyn 1 1 - 2
4. RKT Return Radom 1 - 1 2
5. TUKS Kozica Piotrków Tryb. - 2 1 3
6. KT Legia Warszawa - 1 - 1
7. KS Warszawianka Warszawa - 1 - 1
8. NST Katowice - 1 - 1
9. SKT Sopot - - 2 2
9. NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki - - 2 2
11. KS Avia Świdnik - - 1 1
11. KT Nasza Lechia Gdańsk - - 1 1
11. TKT Tikkurila Tarnów - - 1 1
11. KS Górnik Bytom - - 1 1
11. TKKF Falenica Warszawa - - 1 1
11. NST Zakopane - - 1 1

ROK 2010

Na doroczne święto małych tenisistów zjechało się tym razem do Piotrkowa Trybunalskiego 71 uczestników, na których forhend i bekhend można było już z zadowoleniem popatrzeć. W ciągu trzech słonecznych dni rozegrano 79 meczów, które prowadzone były przez sędziów głównych i strefowych. Żar, który lał się z nieba podczas trzydniowych mistrzostw, nie był jedyną przyczyną tego, że na piotrkowskich kortach atmosfera była naprawdę gorąca. Wiele spotkań mogło się naprawdę podobać, a kilka z nich stało na bardzo wysokim, robiącym wrażenie poziomie. Trzeba przyznać, że postawa tych zaledwie 10-letnich zawodników może imponować, a z pewnością już dawać spore nadzieje na lepszą przyszłość i rozwój polskiego tenisa.

A oto wszyscy medaliści VII Mistrzostw Polski Krasnali do 10 lat:

Dziewczęta:

Gra pojedyncza: Gra podwójna:
1. Anna Hertel KT Legia Warszawa 1. Anna Hertel KT Legia Warszawa/ / Kinga Psut TUKS Smecz Tomaszów Mazowiecki
2. Kinga Psut TUKS Smecz Tomaszów Mazowiecki 2. Wiktoria Molińska /Aleksandra Nadajewska obie TUKS Kozica Piotkrów Tryb.
3. Iga Świątek KS Warszawianka Warszawa 3. Barbara Zima KS Slavia Ruda Śląska /Julia Wędrocha ChTT Chorzów
3. Martyna Domin SKTS Kędzierzyn Koźle 3. Martyna Domin SKTS Kędzierzyn Koźle / Iga Świątek KS Warszawianka Warszawa

Chłopcy:

Gra pojedyncza: Gra podwójna:
1. Tomek Dudek TKKF Falenica Warszawa 1. Daniel Michalski ST Tie-Break Warszawa / Karol Paluch NST małopolskie
2. Daniel Michalski ST Tie-Break Warszawa 2. Tomasz Dudek TKKF Falenica Warszawa / Oskar Kostka UKS Beskidy Ustroń
3. Filip Szymański ST Tie-Break Warszawa 3. Michał Matuszewski TUKS Kozica Piotkrów Tryb. / Jakub Kaleta UKS Beskidy Ustroń
3. Karol Paluch NST Małopolskie 3. Filip Szymański/Michał Woźniak obaj ST Tie-Break Warszawa

Jak dotąd, w siedmiu edycjach piotrkowskich mistrzostw zagrało już ponad pół tysiąca młodych tenisistów, dokładna ich liczba, to 514 !!! W kolejnych latach liczby uczestników przedstawiały się następująco: 1997 - 55, 2005 - 78, 2006 - 81 (rekord), 2007 - 79, 2008 - 80, 2009 - 70 i 2010 - 71.

Od soboty 20 sierpnia 2011 roku o powiększenie dorobku medalowego walczyć będzie dziewięcioosobowa reprezentacja TUKS Kozica, w składzie:
1 Wiktoria Molińska 2001
2 Aleksandra Nadajewska 2001
3 Martyna Koczotowska 2001
4 Natalia Szkudlarek 2002
5 Michał Kaźmierski 2001
6 Michał Matuszewski 2001
7 Michał Motyl 2001
8 Maksymilian Pawlicki 2001
9 Mateusz Szkudlarek 2002

Warto zaznaczyć, że razem w siedmiu edycjach tychże mistrzostw TUKS Kozica Piotrków Tryb. zdobył już - 30 medali /w tym 7 złotych, 13 srebrnych i 10 brazowych/!!! Co nie jest, jak widać dziełem przypadku. Z piotrkowskich klubów na drugim miejscu jest TUKS "Champions Team" z 1 złotym, 4 srebrnymi i 3 brązowymi medalami, a na trzecim TUKS Nortenis z 1 srebrnym i 1 brązowym medalem. Organizatorem poprzednich edycji i tegorocznych mistrzostw jest Tenisowy Uczniowski Klub Sportowy "Champions Team" Piotrków Tryb. Funkcję sędziego naczelnego pełnił będzie Wiesław Kozica, a dyrektorem turnieju jest - organizator całego przedsięwzięcia - Grzegorz Żurkowski.

Jak będzie tym razem? Czy TUKS Kozica zdobędzie kolejne medale?