Trudno organizować i relacjonować turnieje tenisowe w obliczu ciężkich od kilkunastu dni czasach, kiedy Rosja kierowana przez barbarzyńcę Putina zaatakowała naszych sąsiadów Ukrainę. Atmosfera przygotowywania turnieju, jak i samej rywalizacji, czy potem podsumowywania jej na podium, nie jest taka, jak zwykle.

W niedzielne popołudnie 06.03.2022 w Wojewódzkim Turnieju Tenisowym "O Puchar TUKS Kozica" szkrabów do lat 9, czyli inaczej w kategorii pomarańczowej do rywalizacji stanęło zaledwie czworo chętnych. Ta bardzo mała liczba startujących potwierdza niewątpliwie regres stanu dziecięcego tenisa, nie tylko na terenie naszego województwa, ale i niemalże w całej Polsce. Program PZT Tenis10, wpierany przez dodatkowe środki z NPUT (Narodowy Program Upowszechniania Tenisa – Rakiety Lotosu), nie przekłada się o dziwo na frekwencję uczestników w turniejach Tenis10. Jeśli nie będziemy mieć więc zaplecza w kategoriach do lat 9 i 10, trudno będzie spodziewać się sukcesów starszych kategoriach w kolejnych latach. A trzeba stwierdzić, że w sezonie halowym 2022 zawodnicy z województwa łódzkiego w kategoriach od skrzata do kadeta, czyli 12-16 lat nie zdobyli w mistrzostwach Polski ani jednego medalu, nawet w deblu. To pierwszy taki słaby sezon od 2004 roku! Co więc dalej?

Wracając do samej niedzielnej rywalizacji, która toczyła się w grupie, to mecze rozgrywano oczywiście systemem "każdy z każdym", po jednym secie do wygranych 4 gemów. Po raz czwarty na piotrkowskiej mączce w kategorii do lat 9 triumfował z kompletem zwycięstw Ksawery Szczerbowski KT Start Łódź, drugi był Szymon Czapski TAT Toruń, trzeci Wojtek Kugiel TUKS Kozica Piotrków Tryb, a czwarta debiutująca w piotrkowskich turniejach Julia Serczyk Fundacja Eurotenis Łódź.

Pesymistycznie niestety - to chyba ostatni turniej w tej kategorii wiekowej na piotrkowskich kortach, bowiem frekwencja nie motywuje do organizacji turniejów w tej kategorii wiekowej...

*w materiale zdjęcia własne TUKS Kozica oraz P. Izabeli Chrabąszcz.