Turniej, o którym mowa w tytule, to impreza towarzysząca turniejowi ATP, czyli zawodowych tenisistów, rozgrywanemu w tym roku pod nazwą Poznań Porsche Open powered by Enea, na kortach poznańskiej Olimpii. Od samego początku istnienia, oprócz meczów profesjonalistów odbywają się tam liczne imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest turniej dla dzieci Algida Cup - 2011.

W malowniczej scenerii Parku Tenisowego Olimpia, pośród jezior i lasów, w dniach 16-24 lipca 2011, po raz ósmy pojawią się wielkie sławy tenisa. Zawodnicy, chcący zawalczyć o pulę nagród w wysokości 85 tysięcy euro + hospitality, pojawią się na poznańskim obiekcie 16 lipca wraz z rozpoczęciem turnieju. Zapewne Turniej zaszczycą swoją obecnością również polskie osobistości, wśród których odnaleźć będzie można zarówno zagorzałych kibiców tenisa, jak i zapalonych graczy.

W turnieju ATP mielibyśmy swój akcent. "Dzika kartę" miał otrzymać do turnieju głównego Poznań Porsche Open powered by Enea wychowanek TUKS Kozica, obecnie 18-letni Maciek Smoła, który reprezentuje od tego sezonu barwy klubu tenisowego Pozbruk Sobota. Niestety zbiegły się w czasie dwie nakładające się na siebie imprezy, właśnie ta poznańska i Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów w Szwajcarii, na które Maciek otrzymał powołanie z PZT, jako reprezentant Polski.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Park Tenisowy Olimpia bardzo aktywnie włączył się w program Polskiego Związku Tenisowego "Tenis 10" mający na celu popularyzację tenisa wśród najmłodszych. Dlatego też tegoroczna edycja Algidy Cup przeznaczona jest właśnie dla tenisistów z roczników 2001 i młodszych. Turniej zostanie rozegrany w 3 kategoriach wiekowych: 5-6 lat, 7-8 lat oraz 10 lat. Początek gier - czwartek (21.07) godz. 9.00 (dzieci dziewięcio- i dziesięcioletnie), piątek 9:00 (pozostałe grupy wiekowe). Na dzieci, poza upominkami od sponsorów oraz nagrodami dla zwycięzców będą czekały niespotykane nigdzie indziej atrakcje - możliwość zagrania z profesjonalistami oraz inne niespodzianki.

Z piotrkowskiego TUKS Kozica, z wielkimi szansami na wygraną w Poznaniu, udają się: Oliwier Statkiewicz kategoria 7-8 lat oraz Ola Nadajewska, Wiktoria Molińska i Michał Matuszewski do lat 10. Dla trójki naszych 10-latków będzie to wspaniałe "przetarcie" przed zbliżającymi się sierpniowymi VIII Mistrzostwami Polski do lat 10, jak i zapoznanie się z profesjonalną atmosferą turnieju zawodowego ATP. Może kiedyś kolejny z naszych wychowanków, po Maćku Smole, stanie w szranki tego zawodowego turnieju?

Wszyscy zawodnicy Algida Cup - 2011 wraz z ich opiekunami będą mieć zapewnione darmowe bilety na weekendowe mecze Poznań Porsche Open Powered by Enea. Dla każdego uczestnika przewidziane są turniejowe upominki, a dla finalistów atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Unilever Polska S.A. i organizatorów turnieju Poznań Porsche Open powered by Enea.