Dla niektórych może się to wydać nieprawdopodobne, ale faktem jest, że wg stanu na dzień 30.03.2023 w dorobku piotrkowskiego TUKS Kozica, a zarazem trenerskim licencjonowanego trenera eksperta PZT – Wiesława Kozicy, jest 236 medali mistrzostw Polski, 260 medali mistrzostw Polski UKS (Uczniowskich Klubów Sportowych) i 492 medale mistrzostw województwa łódzkiego!!! Co razem daje nam liczbę – 988 (!) medali zdobytych przez wychowanków, jak również podopiecznych TUKS Kozica.

A skąd to się wzięło?

Właśnie od czasu do czasu, warto podsumować działalność naszego klubu i z dumą docenić jego dorobek, informując tych, którzy nie posiadają wiedzy w tym zakresie i zorientować tych, którzy coś niby wiedzą na ten temat, ale nie do końca. TUKS Kozica, rozpoczął swoją wyczynową działalność z dniem 01.05.1991 roku, ale pod inną nazwą. Wtedy to zaczęła działać pierwsza w Piotrkowie Trybunalskim, a druga w woj. piotrkowskim - Prywatna Szkółka Tenisowa „Slajs". Szkółkę potem przekształcono w Prywatną Szkołę Tenisową, a następnie wymogiem nowej ustawy o kulturze fizycznej, po 8 latach działania 20.04.1999 PST „Slajs" przekształcono w Tenisowy Uczniowski Klub Sportowy „Australian". Po 4 i pół rocznej działalności 28.10.2003 roku, decyzją zarządu, TUKS „Australian" przemianowano zdecydowanie trafnie w TUKS „Kozica", który działa do dziś.

Łącznie przez 14 lat, od 2004-2012, 2015-2017 i 2019-2020 TUKS Kozica piastował oficjalnie wg PZT miano najlepszego klubu tenisowego w Piotrkowie Trybunalskim, a w latach 2007-2011 był najlepszym klubem województwa łódzkiego. Dwa razy zagościł w pierwszej dziesiątce klubów tenisowych w Polsce: 2012 – 10 miejsce i 2013 - 9 miejsce, a w latach 2007 był 15, 2008 – 14 i 2010 – 12, czyli jeszcze trzykrotnie w czołowej piętnastce klubów wg PZT.

Dziś, przy okazji tak rekordowego, a zarazem szczególnego dorobku medalowego poinformujemy bardziej szczegółowo o medalistach mistrzostw Polski TUKS Kozica.

Piotrkowski TUKS Kozica wychował, jak do tej pory, aż 27 młodych medalistów mistrzostw Polski! To w tym klubie zaczynali najzdolniejsi piotrkowscy tenisiści, którzy zdobyli, jako wychowankowie klubu w swych karierach aż 207 medali mistrzostw Polski!!! Cenna i bardzo dobrze wykonana praca szkoleniowa w początkowej fazie karier młodych zawodników w zakresie techniczno-taktycznym, ogólnorozwojowym, psychicznym i startowym, była podstawą do dalszego ich rozwoju. Oto wychowankowie trenera Wiesława Kozicy, którzy wyszli z jego warsztatu trenerskiego i zdobyli medale mistrzostw Polski:

1. Ewa Dominiak – 2

2. Małgorzata Szewczyk – 1

3. Olimpia Marczyńska – 1

4. Maciej Wściubiak – 6 (w barwach OSiR-u Piotrków Tryb. i AZS-u Łódź)

5. Mariusz Kozica – 13 (oprócz TUKS Kozica, także w barwach Górnika Bytom, Topspinu Łódź, Mostostalu Zabrze i MKT Łódź)

6. Karina Krawczyk – 1 (jako wypożyczona do składu juniorek PKT Pabianice w LDMP 2003, korty SKT Sopot)

7. Maciej Smoła – 32 (od sezonu 2008 reprezentant AZS-u Poznań, potem PozBruk Sobota, obecnie znów AZS Poznań)

8. Paweł Kozica – 8

9. Dominika Opala – 5

10. Klaudia Szperna – 1

11. Mateusz Kimelski – 1 (wtedy w barwach TUKS Champions-Team Piotrków Tryb.)

12. Kamil Majchrzak – 23 (3 w barwach TUKS Kozica, później 12 w barwach PKTZ Winner, 5 dla MKT Łódź i 2 dla AZS Łódź)

13. Karolina Śpiewak – 1

14. Daria Wójtowicz – 1

15. Michalina Rataj – 1

16. Michał Sikorski – 29 (14 w barwach TUKS Kozica, 8 w barwach KT Legia Warszawa, 7 - MKT Łódź)

17. Miłosz Gala – 2

18. Piotr Miller – 13 ( 1 w barwach KT Legia Warszawa)

19. Artur Patura – 2

20. Wiktoria Molińska – 8

21. Aleksandra Nadajewska – 21 (4 dla TUKS Kozica, 1- KT Legia W-wa, 12 - BKT Advantage Bielsko-Biała)

22. Adrianna Sosnowska – 20 ( 1 w barwach TUKS Kozica, 1 TUKS Smecz Tomaszów Maz., 11 - ST Winners J. Wolniak Łódź, 6 – AZS Łódź)

23. Katarzyna Mroczkowska – 3

24. Michał Kaźmierski – 2

25. Mikołaj Sawicki – 1

26. Kacper Błaszczyk – 2 ( 1 w barwach TUKS Kozica, 1 w barwach TUKS Smecz Tomaszów Maz., ale jako wypożyczony w rozgrywkach drużynowych do RKT Return Radom)

27. Szymon Rycerz - 1

Oprócz tych medali, powyżej i poniżej wyszczególnieni zawodnicy zdobyli 10 medali w halowych i letnich drużynowych mistrzostwach Polski oraz 2 w Talentiadzie.

Zawodnicy występujący w barwach TUKS Kozica, lecz trenujący pod okiem swych trenerów, zdobyli dla TUKS Kozica jeszcze 59 medali. Oto oni poniżej:

1. Natalia Siedliska – 9

2. Olga Chorąziak – 1

3. Paweł Zawisza – 5

4. Piotr Matuszewski – 7

5. Michał Dembek – 10

6. Anna Slovakova – 2

7. Robert Liubys - 1

8. Wojciech Jantos – 4

9. Piotr Szymański - 2

10. Michał Matuszewski – 5

11. Jakub Nagórski – 1

12. Aleksandra Tomczyk – 1

13. Patryk Garwacki – 1

14. Maksymilian Pawlicki – 2

15. Aleksander Pawlicki – 2

16. Maja Schweika – 2

17. Tobiasz Dzierżęga – 1

18. Tereza Vychodilova – 2

19. Natasza Kleszcz - 1

Szczegółowe zestawienie dorobku poszczególnych medalistów MP wraz z ich zdjęciami na stronie www.teniskozica.pl w linku „Mistrzostwa Polski".

Wśród 22 klubów tenisowych woj. łódzkiego, które w latach 2004-2022 zdobyły medale mistrzostw Polski TUKS Kozica jest na bardzo mocnej drugiej pozycji, tuż za PKT Pabianice, a do 2018 roku nie oddawał fotela lidera tej klasyfikacji. Pełne zestawienie medalistów zamieszczone jest także na naszej stronie internetowej.

Wspomnijmy jeszcze o mistrzostwach Polski UKS-ów, których trzy pierwsze edycje od 2000 roku odbywały się w Bydgoszczy, a potem do 2015 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W tych turniejach, kiedy rekordowa frekwencja momentami dochodziła do bez mała 150 zawodników, TUKS Kozica wywalczył 260 medali, które zdobyło 90 zawodników, a w latach 2006-2013 ten piotrkowski klub nieprzerwanie panował, jako najlepsza drużyna UKS-ów w Polsce.

W mistrzostwach województwa łódzkiego także od lat wiedliśmy prym w łącznej klasyfikacji medalowej klubów, na 38 sklasyfikowanych. Dopiero w 2020 roku, o jeden złoty medal, oddaliśmy pierwsze miejsce MKT Łódź. Na dorobek 492 medali mistrzostw woj. łódzkiego składają się 47 medali drużynowych oraz 445 w singlach, deblach i mikstach. Łącznie to 150 złotych, 142 srebrne i 200 brązowych medali.

Wiesław Kozica był do niedawna jedynym trenerem na piotrkowskich kortach, który wychował zawodników biorących udział w centralnym szkoleniu kadry Polski. Pierwszym jego kadrowiczem był Maciek Smoła – obecnie zawodnik AZS-u Poznań. Potem powoływano Pawła Kozicę oraz już w barwach PKTZ Winner Karolinę Śpiewak i Kamila Majchrzaka. Następnymi byli Piotr Miller i Michał Sikorski, a w 2013 roku Wiktoria Molińska, a potem już w barwach BKT Advantage Bielsko-Biała Aleksandra Nadajewska.

U nas przygodę z tenisem zaczynali także reprezentanci Polski na mistrzostwa Europy i Świata i reprezentanci kadry Pucharu Davisa, tacy jak Maciej Smoła, Kamil Majchrzak czy Michał Sikorski. Najważniejsze sukcesy Maćka, to zwycięstwo w juniorskim turnieju ITF na Węgrzech. Dumny jest także z awansu do turnieju finałowego juniorskich drużynowych mistrzostw świata (Polacy zajęli ósme miejsce) oraz Europy (czwarte). Smoła grał również w turnieju głównym juniorskiego Wielkiego Szlema – Australian Open. Kamil Majchrzak, to złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2014 z Nankin w singlu i brązowy w deblu, zwycięzca wielkoszlemowego US Open w grze podwójnej juniorów w 2013 roku. Brązowy medalista indywidualnych mistrzostw Europy juniorów z 2013 roku. W 2011 w parze z Phillipem Greskiem zdobyli złoty medal na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy. W 2014 roku Majchrzak osiągnął ćwierćfinał gry pojedynczej i półfinał gry podwójnej na wielkoszlemowym juniorskim Australian Open. Zagrał we wszystkich czterech juniorskich i seniorskich turniejach wielkoszlemowych. W 2021 Kamil Majchrzak powołany został, jako reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio! Najważniejsze zawodowe sukcesy Kamila na jego stronie internetowej: http://www.kamilmajchrzak.pl/index.../najwieksze-osiagniecia

Reprezentantami na mistrzostwa Europy byli wychowanek Michał Sikorski i Kamil Majchrzak oraz podopieczny - Piotr Matuszewski i Anna Slovakova w drużynie Czech.

Wspaniałym, bardzo wyrazistym akcentem starszego syna i wychowanka - Mariusza Kozicy, jest tenis plażowy. Mariusz po zdobyciu kolejno czterech tytułów mistrza Polski seniorów w tej nowej dyscyplinie sportu, był reprezentantem Polski, który dotarł do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w Beach Tennisie w San Marino w 2012 roku. Wygrał także w parze z Danielem Półkoszkiem międzynarodowy ITF Beach Tennis G4 na piaszczystych boiskach H2O Club & Beach w Warszawie, a w ITF Beach Tennis G3 Warsaw Beach Tennis Cup był drugi.

Teraz trudno byłoby znaleźć kraj w Europie, w którym nie graliby zawodnicy TUKS Kozica w turniejach narodowych federacji, ETA, ITF, ATP i Wielkiego Szlema.

Jak widać z powyższego podsumowania, dorobek TUKS Kozica jest niebagatelny, a medalowo zbliża się do 1000!. To wielki powód do dumy, że w klubie założonym przez piotrkowskiego szkoleniowca, na kortach przy ul. Belzackiej, wychowało się i przewinęło aż tylu reprezentantów Polski, medalistów mistrzostw Polski, mistrzostw Polski UKS i mistrzostw województwa łódzkiego. To w wielkiej mierze oni, z których potem wyrośli nawet reprezentanci Polski, czy też medaliści mistrzostw Europy i Świata, reprezentanci Polski w Pucharze Davisa, zasłużyli na to, że o Piotrkowie Trybunalskim zaczęło się mówić głośno, jako o ośrodku o liczącym się potencjale tenisowym w Polsce.