Wspaniały noworoczny sukces zafundowali polskim kibicom tenisa w nieoficjalnych mistrzostwach świata par mieszanych, w australijskim Perth, Agnieszka Radwańska (WTA 5) i Grzegorz Panfil (ATP 285).

W 26 edycji, tej światowej imprezy, udział brało osiem zespołów podzielonych na dwie grupy, po cztery zespoły w każdej. Zwycięzcy grup mieli zapewniony awans do finału. W meczach grupy A Polska pokonała wszystkie trzy drużyny: 3:0 Włochy, 2:1 Kanadę i 2:1 Australię, zdobywając sensacyjnie pierwsze miejsce. W finale Hyundai Hopman Cup  2014 Polacy ulegli 1:2 drużynie Francji, Jo-Wilfriedowi Tsondze (ATP 10) oraz Alize Cornet (WTA 27), zdobywając tytuł wicemistrzów świata. Trójkolorowi zdobyli tym samym swój pierwszy, historyczny tytuł. Natomiast Polacy dokonali sztuki niebywałej - w swoim pierwszym w dziejach występie na twardych kortach w Perth Arena, od razu zdołali zakwalifikować się do wielkiego finału!

10

Informację o australijskim turnieju zamieszczamy na naszej stronie internetowej oczywiście w głównej mierze z samego faktu tryumfu Polaków, ale i także dlatego, że z osobą Grześka Panfila i jego taty Zbigniewa mamy wiele wspólnego. Posiadamy także z tego okresu, upamiętniające te chwile ciekawe zdjęcia, którymi chcemy się podzielić z naszymi kibicami tenisa.

COFNIJMY SIĘ W HISTORII O KILKANAŚCIE LAT ...

Pierwszy raz spotkaliśmy się z Grześkiem i jego tatą 31 lipca 1997 roku podczas Ogólnopolskiego Turnieju Krasnali do lat 10, na kortach Slavii Ruda Śląska, gdzie Mariusz Kozica, starszy syn trenera Wiesława Kozicy, uczestniczył w imprezie. Tam dotarł do dwóch finałów, w singlu właśnie z Grzegorzem, na które nazajutrz zmierzał, ale niestety nie dotarł i nie rozegrał, z powodu bardzo niebezpiecznego w skutkach wypadku drogowego, w którym uczestniczył wraz z tatą.

Do bliższej znajomości powróciliśmy podczas Halowych Mistrzostw Polski Skrzatów '99 w Zgierzu, kiedy to za namową Zbigniewa Panfila Mariusz Kozica, z piotrkowskich, zmienił barwy klubowe na KS Górnik Bytom, zasilając jednocześnie drużynę Górnika w rozgrywkach o letnie mistrzostwo Polski. To posunięcie okazało się skuteczne, bowiem we wrześniu 1999 roku drużyna skrzatów Górnika, pod wodzą kapitana drużyny Zbigniewa Panfila w składzie: Dawid Piątkowski, Mariusz Kozica, Grzegorz Panfil, Mateusz Szmigiel i Marek Mrozek, zdobyła brązowy medal.

11

Wcześniej, w kwietniu 1999, w hali tenisowej rybnickiej dzielnicy Rybnik-Niewiadom, rozegrano Halowy Masters Śląska do lat 12, gdzie tryumfował Grzegorz, a Mariusz zajął 3 miejsce.

12

Sympatyczną imprezą, rozgrywaną w długi majowy weekend, był równiej Turniej Grand Prix Górnika Bytom do lat 14, gdzie Mariusz wywalczył wysokie, także 3 miejsce.

Kolejnym spotkaniem, prócz turniejów ogólnopolskich był międzynarodowy turniej ETA, rozgrywany w Łodzi na kortach MKT, w ramach Tenisowego Pucharu Lata 99, gdzie Mariusz w parze z Grzegorzem dotarli w deblu do ćwierćfinału.

13

W sierpniu, podczas obozu tenisowego naszego klubu w ?eladnej, w Czechach spotkaliśmy się na turnieju rangi B, na kortach TC NH Ostrava. Tam para Kozica-Panfil dotarła do finału, a w singlu Mariusz zdobył 3 miejsce.

14

Obaj finaliści debla uwiecznieni zostali na zdjęciu z odciskiem dłoni i autografem, niegdyś lidera światowego rankingu ATP - Ivana Lendla, który wychował się na kortach Banika Ostrava. Graniczą one dosłownie "przez płot" z TC NH Ostrava.

15

Mariusz i Grzesiek uczestniczyli także razem w obozie tenisowym KS Górnik Bytom we Frydlancie n/Ostravicą pod opieką trenerską Jacka Widawskiego i Katarzyny Teodorowicz.

16

Do kolejnego spotkania z Grzegorzem i jego tatą Zbigniewem w Czechach, które także uwieczniliśmy w naszym foto-archiwum, doszło po latach w 2008 roku. W połowie lipca spotkaliśmy się podczas naszego klubowego tourn?e po czeskich turniejach, także w Ostravie, gdzie wtedy Grzegorz trenował. W turniejach brali udział wtedy wychowankowie Wiesława Kozicy: Michał Sikorski, Miłosz Gala i młodszy syn Paweł Kozica. Tam na Baniku w dn. 14-16.07.2008 Paweł pokonał w finale 6/2,6/0 Luka?a Pivodę TJ VD Start Ostrava, a debel Miłosz Gala - Paweł Kozica wygrał finał debla 6/3,7/5 z Filipem Matejką i Luka?em Pivodą, obaj TJ VD Start Ostrava.

17

18

CO TO JEST PUCHAR HOPMANA?

Puchar Hopmana , to międzynarodowy drużynowy turniej tenisowy, odbywający się co roku na przełomie grudnia i stycznia w australijskim mieście Perth w stanie Australia Zachodnia. Uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata zespołów mieszanych.

W odróżnieniu od pozostałych drużynowych turniejów tenisowych, Pucharu Federacji - przeznaczonego wyłącznie dla kobiet i Pucharu Davisa, w którym walczą mężczyźni, reprezentacja kraju w Pucharze Hopmana składa się z jednej kobiety i jednego mężczyzny. W rywalizacji bierze udział osiem zespołów narodowych. Ostatnia, ósma drużyna, wyłaniana jest drogą eliminacji. Ostatnio przybierają one formę mistrzostw kontynentu azjatyckiego, a ich zwycięzca uzupełnia grono startujących w zawodach.

Startujące ekipy dzielone są na dwie grupy, w każdej po cztery zespoły. Cztery najlepsze drużyny zawodów (decydują singlowe rankingi WTA i ATP) zostają rozstawione. Tradycyjnie już w grupie A znajdują się rozstawieni z numerem pierwszym, a w grupie B - z numerem drugim. Następnie odbywa się faza grupowa, w której państwa rozgrywają pomiędzy sobą konfrontacje, złożone z meczu gry pojedynczej kobiet, meczu gry pojedynczej mężczyzn i meczu gry mieszanej. Przynajmniej dwa wygrane spotkania dają zwycięstwo w konfrontacji. Po zakończeniu fazy grupowej zwycięzcy obydwu grup spotykają się w finale, gdzie również rozgrywają mecze pomiędzy sobą (minimum dwa konieczne do wygrania turnieju). W przypadku, gdy zawodnik odniesie kontuzję w trakcie rozgrywania turnieju, może zostać zastąpiony przez swojego rodaka.

Turniej odbywa się na twardych kortach obiektu Burswood Entertainment Complex w Perth. Impreza zawarta jest w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Tenisowej, a wyniki zawodników nie są wliczane do klasyfikacji WTA i ATP. Impreza stanowi swoiste otwarcie sezonu tenisowego, bowiem kilka dni po inauguracji Pucharu Hopmana na terenie Australii i Nowej Zelandii rusza tenisowy festiwal, złożony z kilkunastu turniejów zawodowych i ukoronowany wielkoszlemowym Australian Open w drugiej połowie stycznia.

W roku 2013 Puchar Hopmana przeniósł się do nowo wybudowanego obiektu Perth Arena w Perth.

Nazwa turnieju - Puchar Hopmana - nadana została na cześć wybitnego australijskiego tenisisty i trenera, Harry'ego Hopmana (1906-1985), który przyczynił się w znacznym stopniu do zdobycia przez kraj piętnastu tytułów Pucharu Davisa w latach 1938-1969.

Harry Hopman nie dożył pierwszej edycji imprezy, która odbyła się w 1989 roku. Do Australii przyjeżdżała jednak ze Stanów Zjednoczonych jego druga żona, Lucy. Miejscowi kibice pokochali ją, nadając jej przydomek "Queen of the Cup".

Dyrektorem turnieju jest Australijczyk Paul McNamee, który miał duży udział w zainicjowaniu zawodów. Hopman Cup to pierwsza oficjalna impreza, w czasie której zastosowano popularny system "Challenge" ("Sokole Oko"), miało to miejsce w na przełomie 2005 i 2006 roku, zwycięzcami zostali wówczas Amerykanie.