Wychowanek TUKS Kozica Piotrków Tryb. 21-letni Maciek Smoła, reprezentujący obecnie barwy AZS Poznań, zdobył w tegorocznych 88 Narodowych Letnich Mistrzostwach Polski Seniorów, które rozegrano w dniach 26.07-02.08.2014 na kortach w Gliwicach, srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski w singlu oraz brązowy medal w deblu w parze z Piotrem Gadomskim AZS Poznań. Pierwszy seniorski medal i to złoty, Maciek zdobył w 85 Narodowych Letnich Mistrzostwach Polski Seniorów, które rozegrano w dniach 03-07.08.2011, na kortach MKT w Łodzi, wtedy także w parze z Piotrem Gadomskim w deblu.

Smoa_trener

To kolejny, udany start Maćka, w tak ważnej polskiej imprezie seniorskiej i to znów zakończony zdobyciem medalu. W swej dotychczasowej karierze Maciek zdobył już 27 medali mistrzostw Polski, w tym 4, jako zawodnik TUKS Kozica. W dorobku, jednego z najzdolniejszych wychowanków Wiesława Kozicy, znajduje się 11 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych medali mistrzostw Polski. Pod tym względem z wychowanków TUKS Kozica na drugim miejscu plasuje się, obecnie reprezentujący barwy łódzkiego MKT, 15-letni Michał Sikorski, który zgromadził 23 medale, z czego 4 złote, 8 srebrnych i 11 brązowych.

SMOAMAJCHRZAK_013

Zacznijmy od wyników singlowych Maćka w tegorocznych mistrzostwach Polski. A zaczęło się co najmniej beznadziejnie, otóż Maciek uczestniczył najpierw w turnieju eliminacyjnym z dziką kartą, na skutek zbyt późnego zgłoszenia się do turnieju. W pierwszym meczu pokonał 6/0,6/2 Kubę Pozowskiego KS Mostostal Zabrze, a w drugim, decydującym o wejściu do turnieju głównego, uległ 2/6,4/6 Piotrowi Gadomskiemu, który także zbyt późno zgłosił się do mistrzostw i musiał grać eliminacje. Dzięki absencji niektórych zawodników w turnieju głównym i wolnym miejscom, Maciek szczęśliwie się w nim zameldował, wykorzystując status tzw. "szczęśliwego przegranego". Tu trafił w pierwszym meczu na Michała Dmochowskiego SKS Match Point Ślęza i pokonał go 6/2,6/2. W drugim meczu znów zanosiło się na pojedynek Maćka z Gadomskim. Dzięki wysokiemu rankingowi Gadomski rozstawiony był z nr 1, ale odpadł sensacyjnie w I rundzie, przegrywając z Tomaszem Sołtyką SKT Sopot 6/0,1/6,6/2! Wykorzystując sytuację Maciek łatwo pokonał w II rundzie Sołtykę 6/2,6/0. W ćwierćfinale Smoła pokonał 6/2,7/6(6) bełchatowianina reprezentującego WKT Mera Warszawa - Dawida Olejniczaka, który wcześniej jeszcze, jako skrzat jeden sezon halowy trenował pod okiem Wiesława Kozicy. W półfinale Maciek w 3 setach 2/6,6/1,6/2 pokonał Mikołaja Jędruszczaka KS Start-Wisła Toruń, a w finale uległ, także w 3 setach 3/6,6/2,3/6 Igorowi Bujdo KS Górnik Bytom. Tak dużo nie brakowało, by "lucky loser" wygrał cały główny turniej narodowych mistrzostw Polski i zdobył złoto. Ale za srebro Maćkowi także serdecznie gratulujemy!

DSCF9701

W deblu, dzięki sumie wysokich rankingów deblowych(13) /wśród seniorów prowadzona jest odrębna klasyfikacja singlowa i deblowa/ Piotrek Gadomski(5) i Maciek Smoła(8) uzyskali rozstawienie z nr 1. W I rundzie pokonali 6/2,7/6(4) Kacpra i Konrada Mularczyków ZTT Złotoryja. W ćwierćfinale wygrali 6/2,6/3 parą Karol Duś KS Górnik Bytom - Paweł Zawisza SKS Match Point Ślęza (Paweł, to także zawodnik, który pierwszą swą zawodniczą licencję posiadał w TUKS Kozica). W półfinale Piotr i Maciej ulegli w dwóch pechowych tie-breakach 6/7(7),6/7(6) Piotrowi Barańskiemu GKT Nafta Zielona Góra i Rafałowi Teurerowi AT Promasters Szczecin, zdobywając brązowe medale.

DSCF9714

Wszystkie medalowe dokonania Maćka w mistrzostwach Polski możecie prześledzić na naszej stronie internetowej w linku " Mistrzostwa Polski". W "archiwum" na naszej stronie, także sporo artykułów z innych jego ważnych imprez typu mistrzostwa Europy, mistrzostwa Świata, czy też juniorskiego turnieju wielkoszlemowego Australian Open.