I znów zaczniemy od historii....

Od 1987 roku, w rok po Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży rozegranej w tenisie w "Trybunalskim Grodzie", rozpoczęto na kortach piotrkowskiego OSiR-u rywalizację tenisistów w kategoriach młodzieżowych pod nazwą Mistrzostwa Województwa Piotrkowskiego. Po nowym podziale administracyjnym kraju, kiedy przestało istnieć woj. piotrkowskie nazwę imprezy przemianowano na Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej. Ta duża impreza, którą wpierw rozgrywano w dwóch lub trzech kategoriach, rozgrywana jest obecnie od biedronek do lat 8 do kadetów do lat 16, zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Prawo startu zgodnie z 24-letnią już tradycją mają w mistrzostwach zawodnicy zrzeszeni i nie zrzeszeni w klubach zameldowani na terenie byłego województwa piotrkowskiego oraz ci, którzy reprezentują oficjalnie klub leżący na terenie tegoż byłego województwa.

Organizatorami tej rozwijającej się z roku na rok imprezy w Piotrkowie Trybunalskim byli kolejno: ZW SZS, OSiR, PST "Slajs", TUKS "Australian", a obecnie ciężar organizacji przejął dynamicznie działający w województwie łódzkim i na arenie ogólnopolskiej, najlepszy klub województwa łódzkiego - TUKS "Kozica" Piotrków Tryb..

Rozegrano już 23 edycje mistrzostw. Nie odbyły się one jedynie w 1988 roku, nie znajdując organizatora. W roku 2005 pozyskano patronat, którym mistrzostwa objął Poseł na Sejm RP - Bogdan Bujak. W 2006 i 2007 chęciami takimi otoczył mistrzostwa inny Poseł na Sejm RP - Artur Ostrowski. Od 2010 roku natomiast mistrzostwom patronuje redaktor naczelny tygodnika "Ziemia Piotrkowska" - Stanisław Stępień. Nie ukrywamy, że chęć patronowania nad mistrzostwami, sama w sobie, ale i zbieżność nazewnictwa zarówno tytułu tygodnika, jak i nazwy mistrzostw, odegrała tu decydującą rolę. W ciągu tych 23 edycji dla najlepszych rozdano już 639 medali!

Medalowa klasyfikacja indywidualna prowadzona od 23 lat skrupulatnie przez sędziego PZT - Wiesława Kozicę zawiera już 218 nazwisk !!! Wielu z nich to liczący się w polskim tenisie zawodnicy, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski. Pierwszą siódemkę stanowią zawodnicy 12 obecnie klubu w Polsce, czyli TUKS Kozica Piotrków Tryb. Na pierwszym miejscu od paru już lat, z dorobkiem 19 medali MZP plasuje się utytułowany, piotrkowski tenisista, 9-krotny medalista mistrzostw Polski - Mariusz Kozica, obecnie student AWF Warszawa. Drugie miejsce zajmuje młodszy brat Mariusza - 15-letni Paweł Kozica z 17 medalami, 8-krotny medalista mistrzostw Polski. Na trzecim miejscu Dominika Opala - 14 medali, czwarte Karina Krawczyk - 16 medali - obie także medalistki mistrzostw Polski. Na 18 pozycji z ciekawych postaci bełchatowianin - Dawid Olejniczak, obecnie 606 senior w światowym rankingu ATP, wielokrotny mistrz Polski seniorów oraz uczestnik turnieju głównego Wimbledon 2008. Na 13, bardzo wysokim miejscu, zaledwie 10-letnia Wiktoria Molińska z TUKS Kozica, obecnie nr 1 w Polsce w rankingu krasnalek, oraz wicemistrzyni Polski w deblu do lat 10. Na 17 - Michał Sikorski TUKS Kozica, zdobywca 9 medali na mistrzostwach Polski, a 24 Piotr Miller TUKS Kozica - 8-krotny medalista mistrzostw Polski.

W klasyfikacji klubowej "wszechczasów" prowadzi zdecydowanie niedościgniony TUKS Kozica Piotrków Tryb. z dorobkiem 391 medali, w tym 109 złotych, 114 srebrnych i 168 brązowych. Drugi jest TUKS Champions-Team ze 140 medalami, w tym 42 złote, 41 srebrnych i 52 brązowe.

W MZP, jak widać startują tenisiści wielkiego formatu, ale także i tacy, którzy stawiają swoje pierwsze turniejowe kroki na korcie. Mistrzostwa uczą, bawią, cieszą i dają satysfakcję. Mają już one ponad 20 letnią tradycję, a rywalizacja w nich i zainteresowanie rośnie, podobnie jak i umiejętności zawodników z terenu, byłego woj. piotrkowskiego. Zawodnicy z Piotrkowa zrzeszeni w czterech klubach odgrywają priorytetową rolę w tenisie nie tylko w województwie łódzkim, ale i na arenie ogólnopolskiej i coraz częściej zagranicą.

Dokładną klasyfikację medalową i klubową w całości można znaleźć na stronie internetowej: www.teniskozica.pl w linku: Mistrzostwa Ziemi Piotrkowskiej.

Inne informacje techniczne odnośnie tegorocznej edycji TMZP, która rozgrywana będzie od początku maja do końca czerwca, można uzyskać u organizatora Wiesława Kozicy pod nr tel. 601?303?321. Rywalizacja wszystkich kategorii odbędzie się na kortach tenisowych przy ul. Belzackiej w Piotrkowie Trybunalskim. Terminy rozgrywania poszczególnych kategorii, po ich ustaleniu, podane będą w komunikatach na stronie organizatora oraz wydaniach "Ziemi Piotrkowskiej". Rezultaty rywalizacji także w prasie i na stronie internetowej klubu.